Popularne festiwale tematyczne

Popularne festiwale tematyczne

Oprócz bardzo popularnych festiwali w Opolu i Sopocie, w okresie wakacyjnym odbywało się sporo innych festiwali tematycznych, które transmitowało polskie radio i telewizja. Dość dużym zainteresowaniem cieszył się festiwal piosenki żołnierskiej organizowany w Kołobrzegu. Chociaż był ty typowy festiwal propagandowy, popierany przez najwyższe władzę, udało się na nim wylansować wiele znakomitych przebojów. Wystarczy wspomnieć, że twórcami piosenek na festiwal były takie znakomitości jak Jeremi Przybora, Andrzej Kurylewicz. Jako ciekawostkę można podać, że na festiwalu swój debiut miała Małgorzata Ostrowska z zespołu Lombard. Nagrodą dla zwycięzców festiwalu były Złote, Srebrne i Brązowe Pierścienie. Innym typowo propagandowym festiwalem był Festiwal Piosenki Radzieckiej organizowany w Zielonej Górze. Startowali w nim amatorzy wyłonieni w ogólnopolskich przeglądach piosenki. Zwycięstwo w tym festiwalu otwierało drzwi do kariery w Polsce i ościennych krajach demokracji ludowej. Nagrodą były Złote, Srebrne i Brązowe Samowary.

Tagi wpisu: , .

Co to jest muzyka rozrywkowa

Co to jest muzyka rozrywkowa

Muzyka rozrywkowa staje w opozycji do muzyki typowo ludowej oraz muzyki poważnej, które z natury są skierowane do dość ograniczonego kręgu społeczeństwa. Muzyka rozrywkowa ma charakter powszechny, gdyż słuchają ją praktycznie wszyscy. Oczywiście muzyka rozrywkowa obejmuje bardzo różnorodne gatunki muzyczne od najbardziej popularnego popu na wysublimowanym jazzie skończywszy. Muzyka popularna narodziła się wraz z tworzeniem kultury powszechnej. Jest przeznaczona dla szerokiego społeczeństwa. Ma trafiać do emocji i wrażliwości słuchaczy. Z natury rzeczy ma być łatwa i przyjemna, co nie znaczy, że jest muzyką pustą i bezideową. Sztywne dzielenie muzyki na gatunki jest dość trudne, bo wszystkie gatunki wzajemnie się przenikają. Trudno jest znaleźć utwory muzyczne, które w całości stworzone byłyby w jednej skończonej konwencji. Rozwój muzyki rozrywkowej był możliwy dzięki rozwojowi różnych nośników. Tego typu muzyka jest najczęściej nadawana przez radio i emitowana w telewizji. Wydaje się ją w milionach egzemplarzy płytowych.

Tagi wpisu: , .

Sposoby relaksowania się po ciężkim dniu

Sposoby relaksowania się po ciężkim dniu

Sposobów relaksowania się jest wiele. Mogą mieć one oczywiście różny wymiar. Może być to reks duchowy lub też fizyczny albo połączenie tych obu form. Dzięki temu, że uda się nam do tego zawsze podejść tak, jak należy, czyli zwracać uwagę zawsze na potrzeby naszego ciała i naszej duszy, faktycznie te efekty relaksacyjne i odprężające, jakie osiągniemy, będą dla nas warte uwagi. Nie trzeba więc tutaj wiele wysiłku w to wkładać, by z tego móc faktycznie w pełni korzystać. Chodzi raczej o to, by zawsze znaleźć takie możliwości, które nam na to pozwalają. Dzięki temu ta nasza rozrywka, ten relaks chociażby na świeżym powietrzu, będzie pełny i będzie przynosił efektywne rezultaty, pozwalające jeszcze lepiej się odprężyć. Tym samym zyskać na witalności i energii, odzyskać chęć do życia. Niestety ten tryb życia, jaki większość osób prowadzi na co dzień, nie sprzyja relaksacji, ale nie zmienia to faktu, ze trzeba ten czas sobie wygospodarować, inaczej – pojawią się takie czy inne problemy zdrowotne.

Tagi wpisu: , .

Jak się odprężyć po ciężkim dniu

Jak się odprężyć po ciężkim dniu

Bardzo ważne jest, by po ciężkim dniu pracy móc się odprężyć i zregenerować. Dlatego tutaj każdy, kto ma taką możliwość, powinien w ciągu dnia znaleźć jednak chwilkę choćby na to, by nabrać nowych sił. Wystarczy czasem krótka przerwa od zajęć, by móc ze zdwojoną siłą zabrać się potem do pracy. Tak więc to ma także taki praktyczny wymiar. Inaczej organizm będzie się budował, nie będzie więc mowy o wydajnej pracy. Trzeba na te właśnie aspekty zwracać uwagę, by potem takich możliwości negatywnych nie było. Jednak te wszystkie związane z tym sprawy muszą być faktycznie dobrze przemyślane. Rozrywka to nie jest więc fanaberia. Trzeba pamiętać, że to jest po prostu niezmiernie istotne, by potem nie mieć kłopotów zdrowotnych. Te mogą się niestety zdarzyć, jeśli faktycznie nieodpowiednio od tego będziemy podchodzić. Tak więc nie ma takich możliwości, żeby sobie tego nie móc odpowiednio zorganizować, by potem nie było z tego tytułu różnych kłopotów. Nie każdy to potrafi, ale warto, by móc na pewno w ten sposób wypocząć.

Tagi wpisu: , .

Techniki relaksacyjne – dlaczego są ważne

Techniki relaksacyjne – dlaczego są ważne

Istnieją różne techniki relaksacyjne. Można samemu we własnym zakresie zorganizować sobie takie seanse w domu. Wcale nie trzeba w tym ceku uczestniczyć w różnych kursach. Warto jednak zapoznać się z rozmaitymi metodami, bo jest ich tak dużo, że każdy bez problemu może znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. To pomoże zredukować nadmierny poziom stresu. Stres nam towarzyszy i jest ona naturalnym zjawiskiem. Nie może być jednak tak, że przez dłuższy czas życie w stresie permanentnym. Takie podbudzenie organizmu źle na nasze zdrowie i samopoczucie wpływa. Może nawet prowadzić w konsekwencji do bezsenności. Dlatego trzeba umieć sobie z tym radzić. Jednak  z takich technik jest na pewno muzyka relaksacyjne i polecane ćwiczenia. Trzeba faktycznie dobrze się wczuć w ten rytm, wyciszyć, to pozwala się uspokoić i zredukować poziom napięcia. Także inne metody, jak na przykład masaże, są bardzo polecane. Każdy musi więc znaleźć taką technikę, która będzie mu faktycznie odpowiadać i jak najbardziej spełniać jego oczekiwania pod tym względem.

Tagi wpisu: , .

Podróże na naszą miarę

Podróże na naszą miarę

Jednym z najpopularniejszych sposobów spędzania wolnego czasu jest podróżowanie. Polacy zachłysnęli się podróżami, bo w czasach komunistycznych można się było wybrać co najwyżej do innych krajów demokracji ludowej. Po odzyskaniu dostępu do paszportów i powolnej zmianie sytuacji ekonomicznej, wyruszyliśmy w podróże. Najpierw nieśmiało zaczęliśmy odwiedzać kraje europejskie, których zabytki znaliśmy do tej pory jedynie z książek i filmów, by później coraz śmielej rozglądać się po świecie. Ludzie podróżują głownie by wypocząć, a dla każdej osoby wypoczynek oznacza coś innego. Dla niektórych jest to przede wszystkim plaża lub hotelowy basen, dla innych aktywne zwiedzanie. Można podróżować tropami kulinarnym, literackimi, historycznymi. Biura podróży są coraz bardziej otwarte na turystę indywidualnego i jego potrzeby. Można nawet stworzyć sobie wycieczkę indywidualną, jeśli taką mamy potrzebę. Okazuje się, że podróżujemy w coraz bardziej egzotyczne miejsca, a takie spędzanie wolnego czasu staje się powoli receptą na ciekawe życie.

Tagi wpisu: , .