Festiwale były w modzie

Festiwale były w modzie

Zawsze powtarza się prawda, że lud żąda chleba i igrzysk. W powojennej Polsce rolę igrzysk pełniły różnorodne festiwale piosenki. Od czerwca przez kipieć i sierpień trwały przeróżne festiwale, skwapliwie transmitowane przez telewizję polską. Festiwalem, który miał promować polską piosenkę był ten odbywający się w Opolu. Powstał z inicjatywy dziennikarzy muzycznych oraz gospodarza miasta w 1963 roku. Od tego czasu corocznie w czerwcu przyjeżdżali do Opola najwybitniejsi polscy piosenkarze oraz najbardziej znane zespoły. Tu wypromowano wiele znakomitych przebojów, które nucimy do dzisiaj. Festiwalem o skali międzynarodowej był przegląd organizowany w Sopocie. Był to festiwal, na który zapraszano znane gwiazdy światowej muzyki. Tak naprawdę jednak, to były to gwiazdy raczej drugiej kategorii, ale publiczność i tak bawiła się znakomicie. Jeden dzień, nazywany polskim, charakteryzował się tym, że piosenkarze i zespoły zagraniczne wykonywały jeden przynajmniej utwór w języku polskim. Prowadzącymi festiwal byli najznakomitsi polscy dziennikarze, na przykład Irena Dziedzic i Lucjan Kydryński.

Tagi wpisu: , .

Jak zredukować poziom stresu

Jak zredukować poziom stresu

Dobrze zorganizowany czas wolny pomaga odzyskać równowagę i radość życia. Nie może być tak, że znajdujemy czas tylko na pracę, inne obowiązki zawodowe oraz domowe i rodzinne. Także dla siebie trzeba tę chwile oddechu wygospodarować, inaczej będziemy coraz bardziej zamęczeni, jak również zniechęcenia, co negatywnie odbija się na naszym stosunku do pracy, a co za tym idzie także na wydajności i efektach tej właśnie pracy. Tak więc każdemu powinno na tym zależeć, by jednak udało się osiągać jak najlepsze efekty także w tym zakresie, dzięki czemu moglibyśmy sobie jeszcze lepiej pozwalać na to, by osiągać takie wyniki, jakich oczekujemy – przecież wiele od tego zależy. Tak więc to, jak ten czas wolny zostanie wykorzystany – ma dla nas znaczenie. To problem, który dotyka wielu ludzi, z takimi sprawami zmagają się coraz częściej ludzie młodzi. Nie mają czasu na chwile oddechu, a potem, w przyszłości, w wieku bardziej dojrzałym, będą tego negatywne efekty. Nie można więc na pewno dopuszczać do tego.

Tagi wpisu: , .

Aktywność fizyczna sposobem na nudę

Aktywność fizyczna sposobem na nudę

Jedną z najprzyjemniejszych form spędzania wolnego czasu jest aktywność fizyczna. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że trzeba żyć zdrowo. A najlepszym sposobem na zachowanie młodego i atrakcyjnego wyglądu jest aktywność fizyczna. Nadal duża popularnością cieszą się sporty tradycyjne. Ludzie chętnie jeżdżą rowerem, biegają, uprawiają sporty zespołowe, pływają. W ostatnim okresie duże uznanie zyskują, zwłaszcza u ludzi młodych, sporty alternatywne. Już nie wystarczy zjeżdżać na nartach, trzeba zjeżdżać z najwyższych szczytów. Już nie warto uprawiać żeglarstwa, jeśli nie jest ono kompilacją różnych dyscyplin. Sama jazda rowerem staje się nudna dopóki nie przejedziemy się po górskich stromiznach. Te nowe dyscypliny sportowe zyskały nazwę ekstremalnych, bo wymagają dość dużej dozy odwagi i samozaparcia. Wywodzą się one zazwyczaj z tradycyjnych dyscyplin, ale są realizowane w nietypowych warunkach lub w nietypowym czasie. Te sporty są szczególnie lubiane przez ludzi ciężko pracujących w korporacjach, dla których zawsze potrzebne są jakieś wyzwania.

Tagi wpisu: , .

Jak zadbać o swój organizm – relaks

Jak zadbać o swój organizm – relaks

Dobry plan na czas wolny wydaje się koniecznością. Tak się dzieje dlatego, że tego czasu wolnego jak się okazuje mamy coraz mniej – taki jest współczesny styl życia. Mało osób znajduje tyle czasu, by na wszystkie swoje zainteresowania móc go psocić. Trzeba więc dokonywać wyboru i redukować te czynności, które nie są niezbędne. Rozrywka musi być jednak uwzględniana, gdyż inaczej nie można byłoby się odprężyć, a to już mogłoby mieć w dłuższej perspektywie naprawdę poważne następstwa, jeśli chodzi o nasze zdrowie. Dlatego tych czynników także nie pomijamy, po prostu zawsze musimy brać to pod uwagę, by potem nie było takich sytuacji, że nie mamy czasu na swoje hobby, na przykład na słuchanie swojej ulubionej muzyki. Ten sposób relaksowania się jest bardzo polecany, dla wielu jest to taka forma, o jaka warto na pewno zadbać, dlatego wybór muzyki może mieć wielkie znaczenie. Można wybierać także taka specjalną relaksacyjną muzykę, która odpręża jeszcze bardziej. To jest potwierdzone obserwacjami.

Tagi wpisu: , .

A może trochę rozrywki umysłowej

A może trochę rozrywki umysłowej

Komputery i internet zawładnęły całym naszym czasem wolnym. Coraz mniej wolnego czasu poświęcamy na dawniej niezwykle popularne rozrywki, na przykład gry planszowe. Na szczęście można powoli można zaobserwować ich renesans, nie tylko na Zachodzie Europy, ale i u nas w Polsce. Powstają nawet specjalne miejsca, gdzie ludzie spotykają się by ze sobą pobyć, wymienić poglądy i po prostu pograć. Poza tym trzeba zauważyć, że współczesne gry planszowe są zupełnie inne od tych, które pamiętamy z dzieciństwa. Owszem, nadal gramy w scrabble, chińczyka i warcaby, ale do naszej dyspozycji są setki innych gier, świetnie przygotowanych przez specjalistów i sprawiających, że całkowicie zanurzamy się w oceanie rozrywki. Są one tak przygotowane, żeby nie tylko dostarczać rozrywki, ale rozwijać kreatywność, logiczne myślenie, zdolności kojarzenia. Wśród najpopularniejszych tytułów spotkać można wiele rodzimych produkcji. Są na przykład świetne gry, których tłem jest historia Polski. W ten sposób można nie tylko się bawić ale i czegoś nauczyć.

Tagi wpisu: , .

Dobra organizacja wolnego czasu

Dobra organizacja wolnego czasu

Zorganizowanie sobie casu wolnego to nie jest jakaś fanaberia czy mało znaczące zadanie. Trzeba mieć tę możliwość, by z niej odpowiednio móc skorzystać, gdyż inaczej źle się to odbije na naszej kondycji zdrowotnej. Trzeba pamiętać, ten nieustanny stras – na przykład stresująca lub zajmująca bardzo dużo czasu praca – to są te czynniki, z jakimi spotykamy się coraz częściej. Dlatego też coraz częściej eksperci zwracają uwagę na to, jak ważne jest zapobieżenie różnym negatywnym zmianom, jakie mogą w wyniku tego następować. Inaczej nie będzie takiej możliwości, by potem nadrobić te złe następstwa, które się pojawią. Dlatego czas wolny musi być poświęcony na taka rozrywkę, która pozwala się odprężyć, ale i nabrać wielu nowych sił, przed kolejnymi wyzwaniami. To jest ta istotna kwestia – rozrywka i regeneracja, na świeżym powietrzu, aktywność fizyczna i umiejętność radzenia sobie ze stresem – to wszystko wiąże się i łączy w jedna całość. Takie czynniki stanowią najbardziej istotne sprawy.

Tagi wpisu: , .