Popularne disco polo

Popularne disco polo

Mówi się, że disco polo okres największej świetności ma już za sobą. Może to i prawda, ale nie ma co ukrywać, że jeśli chcemy muzycznie się pobawić i poszaleć, najprawdopodobniej sięgniemy do tej chodnikowej muzyki. Najbardziej była popularna pod koniec lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Prościutkie słowa łączyły się idealnie z równie prostą muzyką. Żadna z nich nie rościła sobie prawa do muzyki dla koneserów. Miała bawić, wzbudzać sentymenty i emocje, służyć do zabawy i tańca. I taka była. Na scenie występował najczęściej zespół muzyczny, który wyśpiewywał sentymentalne zwrotki o nieszczęśliwej miłości, a w ich tle tańczyły roznegliżowane bardziej lub mniej dziewczyny. Tego typu zespoły zapraszano na wiejskie i podmiejskie dyskoteki, gdzie bawił się tłum rozentuzjazmowanych wielbicieli, gotowych wyśpiewywać wraz ze swoimi idolami wszystkie wersy przebojów. Krytycy nie pozostawiali na piosenkach disco polo suchej nitki, a publiczność i tak kupowała kasety i płyty (legalnie i nielegalne) i kochała swoją prościutką muzykę.

Tagi wpisu: , .

Znakomici polscy wokaliści

Znakomici polscy wokaliści

Polska muzyka rozrywkowa może się poszczycić nie tylko świetnymi zespołami muzycznymi, ale dorobkiem wielu znakomitych polskich wokalistów. Niewątpliwą diwą polskiej piosenki jest Maryla Rodowicz, która na scenie muzycznej funkcjonuje już od kilkudziesięciu lat. Znakomite przeboje, które tworzyli tak wybitni twórcy jak Agnieszka Osiecka, do tego potężny głos i charyzma sceniczna połączona z odwagą sprawiają, że Rodowicz wciąż tworzy i występuje. Inną znakomitą polską wokalistką, niestety już nieżyjącą, o słowiczym głosie i wielkiej osobowości scenicznej była Anna German. Jej skomplikowany życiorys wpływa w pozytywnym sensie na wielkość tej artystki, która zdobyła sławę we Włoszech. Miano prawdziwej artystki dzierży Ewa Demarczyk, którą znany z porywających wykonań piosenek do tekstów najwybitniejszych polskich poetów. Młodszą trochę gwardię tworzy Justyna Steczkowska i Edyta Górniak. Obie niesłychanie uzdolnione, posiadające skale głosów o kilku oktawach, od lat królują na polskiej scenie muzycznej.

Tagi wpisu: , .

Najlepsze polskie zespoły lat sześćdziesiątych

Najlepsze polskie zespoły lat sześćdziesiątych

W latach sześćdziesiątych muzyka polska otworzyła się na wpływy zachodnie. Zamiast optymistycznych pioseneczek o odbudowywaniu kraju i radości z tego jak wszystkim jest dobrze, zaczęto słuchać tego, co działo się na scenach muzycznych świata. Polacy mimo wszystko mieli trochę kontaktów z Zachodem i nie można było uniknąć również wieści muzycznych. A wiadomi, że świat słuchał Presleya, The Beatles i Roling Stonsów. W rozgłośniach radiowych pojawiły się nieśmiało ich piosenki, przynajmniej w niektórych stacjach, ale już na prywatkach nie słuchano czegoś innego. W latach sześćdziesiątych pojawiło się kilka znakomitych zespołów i świetnych wokalistów, którzy do dzisiaj dają sobie radę na scenach. Jednym z najbardziej popularnych był zespół założony przez kompozytora Krzysztofa Klenczona. Chodzi oczywiście o Czerwone Gitary. Zespół, składający się z czterech muzyków, był trochę wzorowany na brytyjskich The Beatles, ale piosenki obok nity bigbitowej miały wyraźnie słowiańskie podłoże. Szybko na lidera grupy wyrósł Seweryn Krajewski.

Tagi wpisu: , .

Bigbit w Polsce

Bigbit w Polsce

Big beat nie jest oddzielnym gatunkiem muzycznym, ale raczej cechą muzyki rokowej, podkreślającą jest mocny, zdecydowany rytm. W ten sposób określa się też typ muzyki, która święciła triumfy w Polsce lat sześćdziesiątych. Jest to po prostu stary doby rock, ale pamiętajmy, że w owym okresie w naszym kraju istniały różnego typu ograniczenia, także dotyczące muzyki. Wszystko, co dotyczyło zachodniej Europy było złe i niebezpieczne. Trudno było jednak powstrzymać zalew rocka, kiedy ekscytował się nim cały świat. Nazwano go więc big beatem, które to określenie stworzył dziennikarz muzyczny Franciszek Walicki. On też był założycielem pierwszego zespołu muzycznego o tym charakterze. Był to Rhytmh and Blues”. Później określenie Walickiego zastosowano do całości muzyki młodzieżowej w latach sześćdziesiątych. Pod tym określeniem kryją się też najlepsze polskie zespoły muzyczne tych lat, które tak naprawdę grały muzykę o zupełnie innych charakterze, tak jak np. Czerwone Gitary czy Skaldowie, ale i wokaliści – Krzysztof Klenczon, Ada Rusowicz, Halina Kunicka.

Tagi wpisu: , .

Co nam dał rock

Co nam dał rock

Pierwszym wykonawcom, który rozpropagował rocka był Presley. Aż trudno sobie wyobrazić słuchając jego słodkich piosenek o miłości, że był tak ważnym prekursorem tej niespokojnej i czasami agresywnej muzyki. Prawdziwego rocka na salony muzyczne wprowadzili Beatlesi. Byli niekonwencjonalni w wyglądzie, zachowaniu, ale przede wszystkim niezwykle nowatorscy w muzyce. Aż trudno sobie wyobrazić, że ci czterej panowie pchnęli muzykę rozrywkową na nowe tory. Ich przeboje stały się inspiracją dla całych pokoleń muzyków, a same piosenki są do tej pory chętnie słuchane i wyznaczają standardy muzyczne. Niespokojne, szybkie rytmicznie, a jednocześnie taneczne przeboje pokochał cały świat. Na koncertach, kiedy tylko pojawiali się na scenie, zaczynało się prawdziwe szaleństwo. Dziewczyny autentycznie mdlały i wyrywały włosy z głów, a młodzi chłopcy zakładali zespoły muzyczne, by choćby w niewielkim stopniu móc ich naśladować. Od ich czasów na międzynarodowym rynku muzycznym zaczęły dominować zdecydowanie zespoły angielskie.

Tagi wpisu: , .