Polska muzyka rozrywkowa

Polska muzyka rozrywkowa

Polska muzyka rozrywkowa zaczęła rozwijać się w okresie międzywojennym. Powstało wtedy mnóstwo doskonałych przebojów. Teksty piosenek pisali najwybitniejsi polscy poeci. Nic więc dziwnego, że piosenki te są modna do dzisiaj, oczywiście w nowym opracowaniu. Po zakończeniu drugiej wojny światowej zaczęły powstawać piosenki proste i dość prymitywne, których zadaniem było sławienie nowej rzeczywistości społecznej. Modne było śpiewnie po polsku, a do przebojów zachodnich rynków niemieliśmy zbyt dużego dostępu. Mało osób wyjeżdżało wtedy za granicę, a polskie radio nie nadawało innych piosenek niż polskie ewentualnie z innych krajów demokracji ludowej. W latach sześćdziesiątych zapanowała moda na bigbit, który wywodził się z kultury anglosaskiej. Do naszego kraju zaczęły powoli docierać nowości z zagranicy. Powstawały nowe zespoły, które zaczęły grać nowoczesną muzykę, wzorowaną na tej zachodniej. Przeboje takich zespołów jak Skaldowie, Czerwone Gitary, Niebiesko-Czarni szturmem zdobywały serca młodych ludzi. Muzyki słuchano z radia, ewentualnie odtwarzano na słynnych adapterach Bambino. Zaczął się też czas prywatek.

Tagi wpisu: , .

Dlaczego tak ważny jest czas wolny – jak się odprężyć

Dlaczego tak ważny jest czas wolny – jak się odprężyć

Generalnie każdy, niezależnie od tego, czym się na co dzień zajmuje, musi mieć czas na regenerację, odzyskiwanie sił. Takie przygotowanie sobie planu dnia nie jest łatwe, nie oznacza to jednak, że jest faktycznie niemożliwe. Dlatego warto jednak poświęcać te chwile na to, by móc sobie wygospodarować trochę czasu na spędzanie go w sposób aktywny czy też związany z innymi formami rozrywki, jakie lubimy i jakie są dla nas niewątpliwe zawsze bardzo ważne. Dla każdego taka rozrywka może być czymś innym. Jedni są zwolennikami słuchania muzyki, to ma na nich pozytywny, relaksujący wpływ. Inni z kolei nie mogą sobie wyobrazić dnia bez oglądania telewizji. Jednak telewizja często po prostu zabiera nam ten czas wolny, który można spędzić dużo milej i pożyteczniej. Zawsze jest warto po prostu także o sobie pomyśleć, wyjść trochę pospacerować. Warto też chociażby zmienić codzienne nawyki i przyzwyczajenia, nie jeździć wszędzie samochodem czy tramwajem, warto drogę do domu czy pary pokonywać pieszo, jeśli jest taka możliwość lub jeździć rowerem.

Tagi wpisu: , .

Wolny czas – jak nabrać sił

Wolny czas – jak nabrać sił

Na pewno dobrze byłoby czas wolny poświęcić na nabranie sił. Dla jednej osoby lepszym pomysłem będzie bierny relaks, czyli na przykład słuchanie ulubionej muzyki, oglądanie telewizji czy czytanie. Dale innych będzie to relaks bardziej aktywny, czyli związany z rekreacją na świeżym powietrzu. Trzeba jednak pamiętać, że ten właśnie element, czyli rekreacja ruchowa, zawsze musi być uwzględniamy przez nas, gdy przygotowujemy sobie plan spędzania wolnego czasu. To jest nie tylko rozrywka, to jest także bardzo ważne zadanie, jakie przed nami stoi, czyli utrzymanie się w odpowiednim zdrowiu i kondycji. To jak się trzymamy pod tym względem, jest takie ważne, gdyż przecież od tego zależy nasz wygląd, nasza kondycja, to jak się czujemy, jakie też mamy samopoczucie. Jeśli zaś będziemy żyć w ciągły stresie i nie będzie w związku z tym czasu na odpoczynek, na pełną regenerację sił witalnych – to może mieć bardzo zły wpływ na nas pod różnymi względami. Tak więc nie zaniedbujemy tego nigdy. Nie można dopuść do tych negatywnych skutków.

Tagi wpisu: , .

Kulturalne formy spędzania wolnego czasu

Kulturalne formy spędzania wolnego czasu

Są ludzie, dla których pójście do teatru lub filharmonii jest ulubionym sposobem spędzania czasu wolnego. Mamy mnóstwo różnych instytucji kulturalnych, które warto odwiedzić. Zmienia się na przykład mapa teatralna. Oprócz dawnych teatrów, które cieszyły się zawsze ogromnym zainteresowaniem, w ostatnich latach powstało wiele teatrów prywatnych , oferujących niezwykle ciekawy repertuar. Jesteśmy w tej szczęśliwej sytuacji, że organizowanych jest wiele teatralnych wydarzeń i festiwali. Dużym zainteresowaniem melomanów cieszą się też koncerty i festiwale muzyczne. Swoje ulubione odnajdą miłośnicy muzyki popularnej jazzu, rocka, techno i muzyki poważnej. Są wydarzenia muzyczne dla miłośników muzyki operowej, operetkowej i poezji śpiewanej. Szczególnie dobrym okresem do takiej organizacji są miesiące wakacyjne. Ludzie mają wtedy więcej wolnego czasu i mogą go poświęcić na sprawianie sobie przyjemności. Natomiast jesienią zaczynają się wydarzenia filmowe i wyczekiwane premiery zapowiadanych filmów. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Tagi wpisu: , .

Spędzać czas kulturalnie

Spędzać czas kulturalnie

Coraz więcej osób swój wolny czas spędza siedząc przed ekranem komputera, ewentualnie przed szklanym okiem telewizora oglądając coraz bardziej puste programy muzyczne i teleturnieje, w których absolutnie nie trzeba posiadać jakiejkolwiek wiedzy. Zapominamy o tak wspaniałej przygodzie, jaką nam może dać dobra literatura. Tak, czytamy coraz mniej, ale przyczyną tego stanu rzeczy nie jest wcale brak czasu, ale raczej lenistwo, które nie pozwala sięgnąć po mądrą i ambitną literaturę. Jeśli już ktoś zaczyna czytać, to niestety tytuły nie wydają się nadmiernie ambitne. To typowe czytadła, które zapełnią nas czas wolny, ale w żaden sposób nie wzbogacą, ani nie sprowokują do myślenia. Literatura, czytanie książek mają nam nie tylko zapełnić czas wolny i wzbudzić w nas różnorodne emocje. To oczywiście jest cenne, ale równie ważne, a chyba nawet ważniejsze jest pobudzenie intelektualne. Przywykliśmy już do bezmyślnego konsumowania świata dookoła. Najwyższy czas sięgnąć po książki, które spowodują, że zaczniemy myśleć i analizować świat dookoła.

Tagi wpisu: , .

Jak czas wolny spędza młodzież

Jak czas wolny spędza młodzież

Coraz bardziej jesteśmy przywiązani do mało aktywnych form spędzania czasu wolnego. Kiedy udajemy się na wypoczynek najczęściej chcielibyśmy spędzić go przed telewizorem albo ekranem komputera, ewentualnie w rodzinnym gronie. Na szczęście jednak aktywne formy spędzania wolnego czasu są bardziej preferowane przez młodych ludzi. Owszem część dzieci i młodzieży zaszywa się w domowych pieleszach i odpoczywa przed komputerem. Na szczęście w pozostałych przypadkach jest zupełnie inaczej. Młodzi ludzie uwielbiają spędzać czas wolny z przyjaciółmi. Można wtedy wspólne wyskoczyć do kina, na kręgle, spotkać się w kawiarni, albo pójść na pizzę. Część młodzieży uprawia sport. Dostępność hal sportowych i boisk spowodowały, że ludzie młodzi przynajmniej raz w tygodniu spotykają się, by pograć, wspólnie poćwiczyć. O ile chłopcy preferują sporty zespołowe, to dziewczęta decydują się raczej na ćwiczenia gimnastyczne w modnych konwencjach sportowych. Jeśli chodzi natomiast o sobotnio-niedzielną rozrywkę, to najczęściej jest nią dyskoteka.

Tagi wpisu: , .